Our Most Recent Open Studios On The Weekend Of 17 & 18 November:


Across the Weekend:

Studios

Explore Artists Studios   The most fascinating part of Kindred Studios are the studios themselves - where things are made, built and created.  Explore the old school building and meet the people behind the work.

Explore Artists Studios

The most fascinating part of Kindred Studios are the studios themselves - where things are made, built and created.

Explore the old school building and meet the people behind the work.

Exhibition

Kindred Art Exhibition   We are turning our lofted, top floor upper gallery into an art gallery, hosting an exhibition of amazing work made inside Kindred Studios.  Featuring work from Robert Montgomery, Liza Campbell and many more of our talented Kindred Members.

Kindred Art Exhibition

We are turning our lofted, top floor upper gallery into an art gallery, hosting an exhibition of amazing work made inside Kindred Studios.

Featuring work from Robert Montgomery, Liza Campbell and many more of our talented Kindred Members.

Shop

Kindred Gift Shop   With Christmas coming, Kindred Members will be hosting a pop-up shop on the ground floor. It will be an ideal chance to find a unique and special gifts for a loved one.

Kindred Gift Shop

With Christmas coming, Kindred Members will be hosting a pop-up shop on the ground floor. It will be an ideal chance to find a unique and special gifts for a loved one.

Screen Shot 2018-11-12 at 11.25.16.png

As part of the Kindred Art Exhibition, we are thrilled to present The Glorious Object: London Edition in our Upper Gallery during our next Open studios.

A group exhibition of small works curated by New York artist and curator Rodger Stevens. Featuring works by 20 Kindred artists, 5 London based artists and 15 New York based artists.


Sunday - 15:00 - 16:00 - Performance: Poetry Trail
Featuring:

William Sieghart
Lily Lewis
Diane Frost and Segolene Fair
Heathcote Ruthven

pharmacy-2.gif

SOLD OUT!

Sunday - Slots from 15:30 - The Poetry Pharmacy 
Cure your ailments with a written poetry prescription by acclaimed poet William Sieghart.


THINGS TO DO & THINGS TO SEE

Workshop: Movement & Mark Making (Sat & Sun 13:30-14:00)  Exploring landscapes of the human body with design storyteller Leonora Oppenheim.

Workshop: Movement & Mark Making (Sat & Sun 13:30-14:00)
Exploring landscapes of the human body with design storyteller Leonora Oppenheim.

Drop-in Family Workshop: Trash Tree Decorations (Sat 14:00-18:00)  Save the planet with this year’s creative solutions to Christmas tree decorations with recycling artist Camilla Brendon.

Drop-in Family Workshop: Trash Tree Decorations (Sat 14:00-18:00)
Save the planet with this year’s creative solutions to Christmas tree decorations with recycling artist Camilla Brendon.

Workshop: Modern Calligraphy (Sat & Sun hourly from 12:30-17:30)  Try your hand at calligraphy with Alexandra Sauveplane.  (book your place on the day- spaces are limited)

Workshop: Modern Calligraphy (Sat & Sun hourly from 12:30-17:30)
Try your hand at calligraphy with Alexandra Sauveplane.

(book your place on the day- spaces are limited)

Workshop: Weaving & Embroidery (Sat & Sun 12:00-17:30)  Introductions to the world of weaving with textile artist Rachna Garodia.

Workshop: Weaving & Embroidery (Sat & Sun 12:00-17:30)
Introductions to the world of weaving with textile artist Rachna Garodia.

Live Music:  Saugaat Gurung & Rupesh Malla (Sat 14:30-14:50 & 17:00-17:20)  Spoken word and ethereal ragas by Nepalese duo.

Live Music:
Saugaat Gurung & Rupesh Malla (Sat 14:30-14:50 & 17:00-17:20)
Spoken word and ethereal ragas by Nepalese duo.

Spoken Word: Just-Ori (Sat 16:45-17:00)  Site responsive poetry by the acclaimed Dwight Okeke.

Spoken Word: Just-Ori (Sat 16:45-17:00)
Site responsive poetry by the acclaimed Dwight Okeke.

Live Music: Hugo Hamlet (Sat 15:30 -16:30 & Sun 16:00 - 16:30)  Prepare to be mesmerised by Hugo Hamlett’s unique alien jazz crooning.

Live Music: Hugo Hamlet (Sat 15:30 -16:30 & Sun 16:00 - 16:30)
Prepare to be mesmerised by Hugo Hamlett’s unique alien jazz crooning.

Performance: FUBU Dance Company (Sun 14:30-14:50 & 17:00-17:20)  Live contact improvisational dance combining Hip-hop and African influences.

Performance: FUBU Dance Company (Sun 14:30-14:50 & 17:00-17:20)
Live contact improvisational dance combining Hip-hop and African influences.

Family Workshop: Rhinestone Making (Sat & Sun 12:00-17:30)  Make a mini ‘Runestone’ keepsake with Artful Symbolist Saira Jaimieson.

Family Workshop: Rhinestone Making (Sat & Sun 12:00-17:30)
Make a mini ‘Runestone’ keepsake with Artful Symbolist Saira Jaimieson.

Drop-in Family Workshop: Fantasy Plants (Sun 14:00-18:00)  Create a fantasy plant using recycled materials with craftsperson Hanna Whiteman.

Drop-in Family Workshop: Fantasy Plants (Sun 14:00-18:00)
Create a fantasy plant using recycled materials with craftsperson Hanna Whiteman.

Workshop & Talk:  Meditation & Creativity (Sat & Sun 13:00-13:30)  Talk followed by guided meditation with ceramic artist Jo Heckett in her studio.

Workshop & Talk:
Meditation & Creativity (Sat & Sun 13:00-13:30)
Talk followed by guided meditation with ceramic artist Jo Heckett in her studio.

Live Demo: Stitch me up (Sun 14:00-16:00)  Live embroidery sketching with sewing master Tina Crawford.

Live Demo: Stitch me up (Sun 14:00-16:00)
Live embroidery sketching with sewing master Tina Crawford.

Workshop:  Design, Make & Decorate Your Own Pouch (Sat & Sun 12:00-17:30)  with Luxury Womenswear Designer Deborah Brand.

Workshop:
Design, Make & Decorate Your Own Pouch (Sat & Sun 12:00-17:30)
with Luxury Womenswear Designer Deborah Brand.

Workshop:  Potato Block Printing Workshop (Drop-In: Sat & Sun 12:00-17:30)  Join Textile Artist and Designer, Gwen Heddle for a fun Potato Block Printing Workshop over the weekend.

Workshop:
Potato Block Printing Workshop (Drop-In: Sat & Sun 12:00-17:30)
Join Textile Artist and Designer, Gwen Heddle for a fun Potato Block Printing Workshop over the weekend.

Workshop: Screen Printing (Sat & Sun 12:00-13:00 & 15:00-16:00)  Explore the art of screen print with the excellent Underway Studio.

Workshop: Screen Printing (Sat & Sun 12:00-13:00 & 15:00-16:00)
Explore the art of screen print with the excellent Underway Studio.

Music and Poetry Performance:  Diane Comte Frost & Segolene Fair (Sun 17:30-17:50)  Diane Comte Frost will share a selection of poems in both her languages, alongside pieces played by Segolene Fair on the Celtic harp.

Music and Poetry Performance:
Diane Comte Frost & Segolene Fair (Sun 17:30-17:50)

Diane Comte Frost will share a selection of poems in both her languages, alongside pieces played by Segolene Fair on the Celtic harp.

Workshop: Leather Bracelet Making (Sun 16:00-17:00)  Learn how to make leather goods with leather artisan & designer Yusuf Osman.

Workshop: Leather Bracelet Making (Sun 16:00-17:00)
Learn how to make leather goods with leather artisan & designer Yusuf Osman.